Dobry grafik pracy na październik 2018 - jak go ułożyć?

Planowanie czasu pracy na październik 2018 w większości firm nie powinno stanowić większego wyzwania.

Ten miesiąc ma 31 dni. Nie wypadają żadne święta ustawowo wolne od pracy, a pracownicy niechętnie biorą w tym miesiącu urlopy zatem mamy dużo roboczogodzin do dyspozycji. Czytając ten artykuł dowiesz się co wziąć pod uwagę, aby stworzyć dobry grafik pracy na październik 2018.

 • W tym miesiącu przypadają aż 23 dni robocze. To najwięcej w 2018 roku. Oznacza to, że pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy ma do przepracowania aż 184 godziny. Tym samym, osoba zatrudniona na ½ etatu powinna przepracować 92 godziny, a na ¼ - 46 godzin.
 • Dni wolnych od pracy jest jedynie 8. Jeśli nie zapewnisz takiej ilości dni wolnych, to złamiesz przepis o przeciętnie 5 dniowym tygodniu pracy. Jest to wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym. case study tiger
 • Jeżeli Twoje przedsiębiorstwo funkcjonuje w miesięcznym lub kwartalnym okresie rozliczeniowym, wówczas tydzień w rozumieniu Kodeksu Pracy pokrywa się z tygodniem kalendarzowym, trwa więc od poniedziałku do niedzieli. Nie zapomnij o zapewnieniu pracownikom nieprzerwanego 35-godzinnego wypoczynku w każdym tygodniu!
 • Jeśli funkcjonuje w półrocznym okresie rozliczeniowym, z rozpoczęciem 1.07.2017, wtedy tydzień jest w przedziale od niedzieli do soboty.
 • Początek października oznacza “back to school” dla studentów. Jeżeli zatem Twoja firma oferuje asortyment dla studenta, wówczas zapewnij większą niż zwykle ilość pracowników w tym okresie do obsługi klientów.
 • 14 października to Dzień Nauczyciela. W ten oraz poprzedzające dni oblężenie przeżyją więc kwiaciarnie. Jeśli jesteś właścicielem kwiaciarni to pamiętaj, że w tym czasie musisz mieć wszystkie ręce na pokładzie. Kolejny ważny moment dla kwiaciarni to końcówka miesiąca, czyli przygotowania do Święta Zmarłych. Zatem ponownie - wszystkie ręce na pokładzie!grafik pracy zasady pdf dokument grafik optymalny
 • W handlu, a w zasadzie w tych sklepach, które mają sezonowy asortyment jak odzież, zapotrzebowanie na pracę zależy od pogody. Jeśli październik będzie ciepły wówczas klientów będzie mało. Jeśli temperatura mocno spadnie, wówczas przyjdą tłumy, aby kupić swetry i inną ciepłą odzież. Duża ilość klientów oznacza odpowiednio większą ilością pracowników jaką powinieneś obsadzić w grafiku pracy. Planując grafik pracy na październik 2018 w sklepie z odzieżą, weź więc pod uwagę prognozę pogody. Niezależnie od pogody możesz się spodziewać zwiększonego ruchu w ostatnie dni miesiąca - przed Świętem Zmarłym.  Wtedy również powinieneś zapewnić mocniejszą obsadę.
 • W październiku 2018 sklepy będą otwarte w dwie niedziele: 7 i 28.10. Zapewnij odpowiednią obsadę w te dni, jak i w soboty poprzedzające pozostałe niedziele, bo z pewnością będzie wielu klientów. Przeczytaj 10 porad, jak radzić sobie z ograniczeniem handlu w niedziele przy tworzeniu grafików pracy
 • W gastronomii i innych miejscach, gdzie spędza się czas wolny. więcej klientów będzie w niedziele niehandlowe. Ludzie bowiem coś muszą zrobić z wolnym czasem. Pamiętaj o odpowiednio większej ilości pracowników w grafiku w te dni.
 • W październiku pomyśl o urlopach, zwłaszcza wtedy, kiedy Twoim pracownikom pozostało ich jeszcze sporo do wykorzystania, a także w handlu, bo za rogiem jest listopad i grudzień - szczyt zakupowy roku. Sprawdź, ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi na umowę o pracę.
 • Grafik czasu pracy ukończ do 23 września, wówczas musisz go przedstawić pracownikom.

Pamiętaj, że odpowiedni grafik pracy pomoże Ci obniżyć koszty pracy i uniknąć nałożenia kar przez PIP! Umów się na rozmowę i przekonaj się, że możesz łatwo zmniejszyć koszty swojej działalności, zmniejszyć ryzyko płacenia kar i poprawić wyniki finansowe!

wyprobuj za darmo grafik pracy

Tak może wyglądać Twój grafik pracy!

grafik pracy program czas pracy kalendarz pracy podział pracy

Sprawdź, czy grafiki pracy w Twojej firmie są zgodne z prawem poniżej: 

Zgodność grafików z Kodeksem Pracy

Rozpocznij quiz! 

Czy grafiki pracy podajesz do wiadomości pracowników najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem okresu którego dotyczą?
Czy planujesz czas pracy w przeciętnie 5 dniowym tygodniu pracy w okresie rozliczeniowym?
Czy udzielasz pracownikom wolnej co 4 niedzieli?
Czy oddajesz pracownikom inny dzień wolny w zamian za pracę w niedzielę lub święto w wymaganym okresie?
Czy masz pewność, że ilość zleconych pracownikowi nadgodzin w roku nie przekracza limitu?
Czy udzielasz pracownikom wymaganego odpoczynku w każdej dobie pracowniczej?
Czy udzielasz pracownikom wymaganego odpoczynku w każdym tygodniu?
Czy przestrzegasz zakazu rozpoczynania pracy po raz drugi w dobie pracowniczej?
Czy masz pewność, że tygodniowy czas pracy razem z nadgodzinami nie przekracza limitu?
Czy planowany dobowy czas pracy nie przekracza limitu ustalonego dla danego systemu czasu pracy?
Wypełnij poniższy formularz, aby zobaczyć wyniki
Zgodność grafików z Kodeksem Pracy
Otrzymałeś {{userScore}} na {{maxScore}} punktów w teście zgodności grafików pracy w Twojej firmie z zasadami Kodeksu
{{title}}
{{image}}
{{content}}

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *