Dobry grafik pracy na sierpień 2018 - jak go ułożyć?

Grafik pracy na sierpień 2018 może być nie lada wyzwaniem.

Mamy wtedy sezon urlopowy, a do tego dzień świąteczny wypadający w środę, co oznacza długi weekend. Z tego artykułu dowiesz się co jeszcze wziąć pod uwagę, aby zaplanować dobry grafik pracy na sierpień 2018.

 • W sierpniu wypadają 22 dni pracujące. W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze oznacza to 176 godzin pracy. Osoba zatrudniona w wymiarze ½ etatu musi zatem przepracować 88 godzin, a ¼ - 44 godziny.
 • Dni wolnych od pracy musi być 9. Nie mniej. Weź to pod uwagę, jeśli Twoja firma funkcjonuje w równoważnym systemie czasu pracy, a Ty planujesz zmiany dłuższe niż 8 godzinne i równoważysz je zmianami krótszymi w innym dniu.

  case study tiger

 • 1 sierpnia 2018 to środa, więc tydzień w rozumieniu kodeksowym w przypadku miesięcznego okresu rozliczeniowego trwa zatem od środy do wtorku. W tym przedziale powinien wypaść 35-godzinny nieprzerwany odpoczynek tygodniowy.

 • Jeśli Twoja firma działa w kwartalnym (rozpoczynającego się w lipcu) lub półrocznym okresie rozliczeniowym to tydzień ‘kodeksowy” trwa od niedzieli do soboty. W artykule Dobry grafik pracy na lipiec 2018 pisaliśmy, jakie ma to konsekwencje.
 • 15 sierpnia to święto ustawowo wolne od pracy. Wypada ono w środę, więc Twoi pracownicy mogą chcieć przedłużyć weekend w przedziale 11.08 - 15.08 lub 15.08 - 19.08. Aby nie zabrakło Ci rąk do pracy, postaraj się udzielać urlopów w tych przedziałach po równo. Poznaj metody zarządzania urlopami w firmie. W ubiegłym roku Państwowa Inspekcji Pracy przeprowadziła liczne kontrole, podczas których wyegzekwowała zaległe urlopy dla pracowników.
 • Dla handlu, gastronomii lub usług zlokalizowanych w centrach handlowych z pewnością istotny będzie fakt, że w sierpniu 2018 wypadają dwie niedziele niehandlowe - 12 i 19.08. Zaplanuj więcej pracowników w grafiku w soboty je poprzedzające, bo z pewnością będzie sporo klientów. Sklepy spożywcze powinny zaplanować też większą obsadę na poniedziałek po niedzielach niehandlowych, bo klienci będą chcieli uzupełnić braki w lodówkach. 
 • Pozostałe niedziele również powinny mieć mocną obsadę w grafiku, bo są klienci, którzy tylko w ten dzień mogą robić zakupy inne niż te codzienne (spożywcze), więc ruch będzie spory.
 • Dla gastronomii i usług związanych z rozrywką, w szczególności zlokalizowanych w miejscowościach turystycznych, mocnymi dniami będą niedziele niehandlowe, czyli 12 i 19.08. Ludzie muszą coś zrobić z wolnym czasem, zamiast pójścia na zakupy. Zapewnij więc odpowiednią ilość pracowników do obsługi dużej liczby klientów. Poznaj również wskazówki, jak ułożyć grafik pracy w okresie urlopowym
 • W miejscowościach turystycznych handel, gastronomia, hotelarstwo i usługi związane z rozrywką będą miały pełne ręce roboty przez cały miesiąc, a w szczególności w tygodniu 11-19.08, kiedy wypada długi weekend i turystów będzie więcej. Osób na grafiku pracy powinno być wówczas możliwie jak najwięcej. Jeśli pracowników będzie za mało, oznaczać to będzie kolejki, niezadowolenie klientów, a więc utratę potencjalnych zysków.
 • Skończ grafik pracy do dnia 24 lipca, wówczas musisz go podać do wiadomości pracowników.

Pamiętaj, że odpowiedni grafik pracy pomoże Ci obniżyć koszty pracy i uniknąć nałożenia kar przez PIP! Umów się na rozmowę i przekonaj się, że możesz łatwo zmniejszyć koszty swojej działalności, zmniejszyć ryzyko płacenia kar i poprawić wyniki finansowe! 

wyprobuj za darmo grafik pracy

Tak może wyglądać Twój grafik pracy!

grafik pracy program czas pracy kalendarz pracy podział pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *