Dobry grafik pracy na listopad 2018 - jak go ułożyć?

Listopad nie jest łatwym miesiącem dla przedsiębiorców jeśli chodzi o grafik pracy.

Wypadają bowiem dwa święta: 1 i 11 listopada. Co więcej pierwsze z nich w czwartek, a to oznacza tzw. długi weekend, czyli czas, kiedy wszyscy pracownicy chcieliby mieć wolne. W jaki więc sposób zaplanować grafik pracy na listopad 2018, aby nie zabrakło nam rąk do pracy?

 • W listopadzie mamy tylko 21 dni pracujących. Wynika z tego, że pracownik pełnoetatowy musi przepracować jedynie 168 godzin. Pracownik zatrudniony na ½ etatu ma więc do wypracowania 84 godziny, a na ¼ - jedynie 42 godziny.
 • Dni wolnych od pracy jest 9. Zapewnienie mniejszej liczby dni wolnych nie jest zgodne z przepisami Kodeksu Pracy.
 • Jeśli planujesz pracę na 1 lub 11 listopada to pamiętaj, że musisz oddać pracownikowi dzień wolny 6 dni po lub przed tymi świętami.

case study tiger

 • Jeżeli Twoja firma działa w miesięcznym okresie rozliczeniowym to tydzień “kodeksowy”’ licz od soboty do piątku. W tym okresie zapewnij zatrudnionym nieprzerwany 35-godzinny odpoczynek tygodniowy.
 • Jeżeli Twoje przedsiębiorstwo funkcjonuje w kwartalnym okresie rozpoczynającym się w październiku, wtedy tydzień w rozumieniu Kodeksu Pracy pokrywa się z tygodniem kalendarzowym.
 • Jeżeli obowiązuje półroczny okres rozliczeniowy rozpoczynający się 1.07.2017, wtedy tydzień wypada w przedziale od niedzieli do soboty.
 • W listopadzie mamy dwa święta. Święto Zmarłych wypada w czwartek, co spowoduje pojawienie się długiego weekendu trwającego od czwartku do niedzieli. Na to święto większość osób wyjeżdża i spędza rodzinnie, więc jeśli planujesz pracę dla sklepu w galerii handlowej w dużym mieście to od piątku do niedzieli nie powinno się wiele dziać. Nie planuj zatem zbyt wielu osób.

grafik pracy zasady pdf dokument grafik optymalny

 • Święto niepodległości wypada w niedzielę zatem nie powinno wpływać na grafik pracy na listopad w żaden sposób.
 • Pod koniec miesiąca rozpoczną się zakupy mikołajkowe. Jeśli planujesz pracę dla sklepu, zwłaszcza z asortymentem dla dzieci, powinieneś zapewnić mocniejszą obsadę w te dni, aby klienci nie czekali na obsługę. Mocniejszą obsadę powinny też zapewnić lokale gastronomiczne w centrach handlowych, które skorzystają na zwiększonym ruchu.
 • Wypadną dwie niedziele handlowe: 4 i 25.11. Wzmocnij obsadę przypadającą na te dni, a także na soboty przed niedzielami niehandlowymi. Wówczas z pewnością będzie wielu klientów. Przeczytaj 10 porad, jak radzić sobie z ograniczeniem handlu w niedziele przy tworzeniu grafików pracy.
 • Listopad jest dobrym miesiącem na zweryfikowanie wykorzystania urlopów przez pracowników. W turystyce jest po sezonie letnim, a przed zimowym. Jest to świetny moment, aby udzielić pracownikom urlopu i nie zabrakło rąk do pracy. Za nieudzielenie zaległego urlopu grożą kary. 
 • Ukończony grafik pracowniczy podaj do wiadomości załogi najpóźniej 24 października.

Pamiętaj, że odpowiedni grafik pracy pomoże Ci obniżyć koszty pracy i uniknąć nałożenia kar przez PIP! Umów się na rozmowę i przekonaj się, że możesz łatwo zmniejszyć koszty swojej działalności, zmniejszyć ryzyko płacenia kar i poprawić wyniki finansowe!

wyprobuj za darmo grafik pracy

Tak może wyglądać Twój grafik pracy!

grafik pracy program czas pracy kalendarz pracy podział pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *