Jak stworzyć dobry grafik pracy na kwiecień?

Tworząc grafik pracy na kwiecień 2019 trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim wypadające w tym miesiącu Święta Wielkanocy. W przeciwieństwie do roku poprzedniego mimo świąt godzin do zaplanowania jest sporo. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę tworząc grafik na kwiecień 2019.

  • Pracownik pełnoetatowy do wypracowania w tym miesiącu ma 168 godzin. Aby określić liczbę godzin do wypracowania dla części etatu pomnóż tę liczbę przez wymiar np. dla pracownika zatrudnionego w wymiarze ½ etatu norma wynosi 168*½=84 godziny.
  • Dni pracujących jest 21, a wolnych 9. Jeśli Twoja firma funkcjonuje w miesięcznym okresie rozliczeniowym i nie zapewnisz pracownikom co najmniej takiej liczby dni wolnych złamiesz przepis o przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, co stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym.
  • Dla miesięcznego i kwartalnego okresu rozliczeniowego, którego kwiecień jest początkiem tydzień kodeksowy pokrywa się z kalendarzowym, zaczyna się więc w poniedziałek. Zatem w tym przedziale zapewnij pracownikowi 35 godzinny odpoczynek.
  • 21 i 22 kwietnia, czyli dni świąteczne są ustawowo wolne od pracy. Nie planuj zatem czasu pracy na te dni, chyba że Twoja firma znajduje się w wyjątkach wyszczególnionych tutaj.
  • Dla handlu dniami wolnymi będą też niedziele niehandlowe 7 i 21 marca. To jeden z tych wyjątkowych miesięcy kiedy sklepy mogą być otwarte nie tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Najlepiej zatem wzmocnić obsadę w niedziele handlowe, a szczególnie w tę przed świętami.
  • Sklepy z asortymentem okołowielkanocnym – dekoracje, zabawki itp. powinny wzmocnić obsadę w całym tygodniu poprzedzającym święta. W sklepach segmentu fashion wiele zależy od pogody. Jeśli spadnie śnieg klienci raczej nie będą ich odwiedzać w celu zakupu nowego obuwia czy wiosennego płaszcza, ale jeśli pogoda dopisze to na pewno tak będzie. Trzeba wówczas odpowiednio wzmocnić obsadę. Jeśli zatem jesteś kierownikiem sklepu to obserwuj prognozy pogody.
  • Ostatni weekend niektórzy zaliczają jako początek długiego weekendu majowego. 1 maja wypada bowiem w środę, a 3 maja w piątek. Biorąc zatem 3 dni urlopu wypoczynkowego mamy 7 dni wolnych od pracy. Jeśli prowadzisz biznes oparty na turystyce – np. hotel (tutaj dowiesz się więcej o grafikach pracy w hotelach) czy restaurację przy deptaku w miejscowości turystycznej – pamiętaj, że musisz się do tego przygotować i zapewnić większą niż zazwyczaj liczbę pracowników do obsługi klientów.
  • Jeśli w Twojej branży w kwietniu nie wypada szczyt sezonu (a w mało której tak mogłoby być) to może być idealny czas na wysłanie niektórych pracowników na urlop wypoczynkowy, tak aby w sezonie nie zabrakło Ci rąk do pracy z powodu urlopów.
  • Ukończony grafik pracy na kwiecień 2019 obwieść pracownikom najpóźniej 24 marca 2019.

Chcesz mieć pewność, że wszystkie grafiki są zgodne z prawem? Korzystaj z Grafiku Optymalnego!

grafik optymalny podsumowanie optymalizacja kosztów pracy kodeks pracy grafik pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *