Jak ułożyć dobry grafik na grudzień 2018?

Stworzenie dobrego grafiku pracy na grudzień 2018 może stanowić spore wyzwanie.

Mamy Święta Bożego Narodzenia, co w wielu firmach oznacza sezon, a więc zwiększone zapotrzebowanie na roboczogodziny. W tym jednak okresie pracownicy bardzo chętnie biorą urlop wypoczynkowy. Ponadto jest to miesiąc z najmniejszą liczbą godzin do zaplanowania w tym roku. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak stworzyć dobry grafik na grudzień 2018.

  • W grudniu 2018 wypada aż 12 dni wolnych od pracy. To najwięcej w roku. Oznacza to, że godzin do zaplanowania dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy jest tylko 152 y, dla pracowników półetatowych – 76, a dla osób zatrudnionych na ¼ etatu – 38.
  • Jeśli w Twojej firmie okres rozliczeniowy jest miesięczny, wówczas tydzień liczymy od soboty do piątku. W tym przedziale musisz zapewnić pracownikowi 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

  • Dla firm z kwartalnym okresem rozliczeniowym rozpoczynającym się w październiku, tydzień pokrywa się z kalendarzowym. Podobnie jest dla rocznego rozpoczynającego się w styczniu. Dla półrocznego trwającego od lipca okres rozliczeniowy rozpoczyna się w niedzielę. Nie zapomnij o odpoczynku tygodniowym w tym przedziale! Dla tych firm to ostatni miesiąc okresu rozliczeniowego, więc należy wyrównać ewentualne nadwyżki lub niedobory godzin pracy w stosunku do normy średniotygodniowej, aby nie powstały nadgodziny.
  • Grudzień jest też ważnym miesiącem w kontekście urlopów wypoczynkowych. Zgodnie z przepisami najlepiej żeby był wykorzystany do końca roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Oczywiście na udzielanie urlopów w grudniu mogą sobie pozwolić tylko te firmy, dla których ten miesiąc nie jest najważniejszym w roku jeśli chodzi o obroty. Układ świąt jest w tym roku korzystny dla pracownika. Jeśli weźmie 4 dni urlopu w dniach: 24, 27, 28 i 31 grudnia, wówczas będzie miał wolne 11 dni z rzędu.
  • Przedsiębiorstwa, w których tworzy się roczne plany urlopowe, powinny mieć je opracowane już w tym miesiącu.

case study tiger

  • Od początku grudnia w handlu zaczyna się szał zakupów. Jeśli zatem planujesz czas pracy dla sklepów, to zapewnij możliwie najmocniejszą obsadę grafiku przez cały miesiąc, a szczególnie przed i w dniu św. Mikołaja oraz w tygodniu poprzedzającym Święta. Apogeum zakupów przypadnie najpewniej na weekend przed Bożym Narodzeniem więc wtedy wszystkie ręce na pokład! Po Świętach jest ciąg dalszy szaleństwa – przygotowanie wyprzedaży i zakupy związane z obchodzeniem Sylwestra. Nie zapomnij również o mocniejszej obsadzie na ten okres.
  • W grudniu wypada tylko jedna niedziela – 9.12 – jest niedzielą niehandlową. Jeśli tworzysz grafik dla sklepu zaplanuj więcej pracowników na poprzedzającą sobotę oraz poniedziałek po niej. Jeśli tworzysz grafik dla gastronomii lub miejsc gdzie spędza się wolny czas, wówczas zaplanuj odpowiednio więcej pracowników na ten dzień, bo ludzie pewnie chętniej odwiedzą te miejsca jako alternatywę dla zakupów.
  • Grafik pracy na grudzień 2018 powinieneś obwieścić pracownikom najpóźniej w dniu 23 listopada.

Pamiętaj, że odpowiedni grafik pracy pomoże Ci obniżyć koszty pracy i uniknąć nałożenia kar przez PIP! Umów się na rozmowę i przekonaj się, że możesz łatwo zmniejszyć koszty swojej działalności, zmniejszyć ryzyko płacenia kar i poprawić wyniki finansowe!

wyprobuj za darmo grafik pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *