Czerwiec 2023: Jak skutecznie zarządzać grafikiem pracy?

Czerwiec to miesiąc pełen możliwości i wyzwań dla pracodawców. Po majówce, która przyciąga turystów i klientów, nadszedł czas na odpowiednie zarządzanie grafikiem pracy w równie intensywnym miesiącu czerwcu. Planowanie z wyprzedzeniem to klucz do skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi,  przeczytaj więc ten artykuł aby dowiedzieć się, co wziąć pod uwagę tworząc grafik pracy na czerwiec 2023.

Normy czasu pracy w czerwcu 2023

Dla pracowników zatrudnionych na pełen etat w czerwcu 2023 norma czasu pracy wynosić będzie 168 godzin, co oznacza 21 dni pracy i 10 dni wolnych. W przypadku pracowników zatrudnionych na pół etatu norma czasu pracy wynosić będzie 84 godziny, a dla tych pracujących na ćwierć etatu – 42 godziny.

Uwzględnienie odpoczynku w czerwcu 2023

Poza zaplanowaniem odpowiedniej ilości godzin pracy, musisz pamiętać o przestrzeganiu przepisów Kodeksu Pracy dotyczących odpoczynku pracowników. Zapewnienie 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego oraz 11 godzin w ciągu każdej doby pracowniczej jest kluczowe z perspektywy zachowania zgodności z przepisami oraz dla zachowania zdrowia i efektywności pracowników. Pamiętaj, że okresy odpoczynku tygodniowego powinny wystąpić w ramach tygodnia liczonego w specyficzny sposób. tj. jako kolejne 7 dni od rozpoczęcia okresu rozliczeniowego. Jeśli Twoja firma działa w miesięcznym okresie to tydzień rozumiany jest od czwartku do środy.

Weekend czerwcowy a planowanie grafiku pracy

Czerwiec 2023 wiąże się z kolejnym przedłużonym weekendem, który przypada od 8 do 11 czerwca. Przedsiębiorcy powinni uwzględnić ten fakt przy planowaniu grafiku pracy. Wzmożony ruch turystyczny i klienci oznaczają, że w branżach takich jak hotele, restauracje i miejsca rozrywki konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie kadrowe i pełna obsada. Sklepy spożywcze zlokalizowane w pobliżu atrakcji turystycznych również muszą być przygotowane na zwiększone zapotrzebowanie na produkty w tym okresie.

Zarządzanie urlopami w czerwcu

W przypadku branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej zarządzanie urlopami w czerwcu wymaga szczególnej uwagi. Z uwagi na intensywny ruch turystyczny i potrzebę zapewnienia jak najwyższej jakości obsługi klienta, nie jest to najlepszy moment na udzielanie urlopów. Zalecam udzielanie pojedynczych urlopów między weekendem czerwcowym a Dniem Ojca, aby móc skupić się na obsłudze klienta w późniejszym okresie. Od 24 czerwca zaczynają się wakacje, co w większości obiektów oznacza szturm klientów. W branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej wszyscy pracownicy powinni być wtedy gotowi do pracy, aby zapewnić najlepszą jakość usług w tym intensywnym okresie.

Planowanie pracy przed Dniem Ojca i zakończenie roku szkolnego

Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca, w ten dzień wypada również zakończenie roku szkolnego.  Restauracje, kawiarnie, sklepy z prezentami i inne miejsca, które mogą być popularne w tym dniu, powinny adekwatnie zaplanować grafik pracy. Biorąc pod uwagę zwiększony ruch klientów, konieczne jest odpowiednie rozplanowanie czasu pracy oraz zwiększenie obsady w dzień święta oraz w dniach poprzedzających święto. Dzięki temu można zapewnić satysfakcjonującą obsługę klientów i utrzymać wysoką jakość świadczonych usług.

Prace ogrodnicze i remontowe w czerwcu

Czerwiec to również czas, kiedy wiele osób zajmuje się pracami ogrodniczymi i remontowymi. W związku z tym, przedsiębiorcy z branży budowlanej, ogrodniczej i wykończeniowej powinni odpowiednio zaplanować grafik pracy swoich pracowników. Wzmożone zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach wymaga dostępności odpowiedniej liczby pracowników, aby sprostać oczekiwaniom klientów. Przy tworzeniu grafiku pracy na czerwiec 2023 uwzględnij zarówno dostępność pracowników, jak i zapotrzebowanie na usługi.

Podsumowanie

Tworzenie grafiku pracy na czerwiec 2023 wymaga uwzględnienia norm czasu pracy, przepisów dotyczących odpoczynku pracowników oraz szczególnych okoliczności tego miesiąca, takich jak weekend czerwcowy, Dzień Ojca i początek wakacji. Odpowiednie planowanie pozwoli uniknąć nadmiernego obciążenia pracowników, zapewnić wysoką jakość obsługi klientów i zwiększyć efektywność biznesu.

Jeśli szukasz sposobu na skuteczne zarządzanie grafikiem pracy i optymalizację kosztów pracowniczych, warto rozważyć wykorzystanie narzędzi takich jak Grafik Optymalny. Dzięki automatycznemu generowaniu harmonogramów pracy, uwzględniającemu indywidualne potrzeby firmy jak i budżet, można zaoszczędzić czas i zapewnić optymalne wykorzystanie zasobów ludzkich.

Jeśli chcesz przekonać się, jak łatwe i skuteczne może być tworzenie harmonogramów pracy przy użyciu Grafiku Optymalnego, skorzystaj z naszego bezpłatnego 30-dniowego okresu próbnego. Kliknij przycisk i rozpocznij już dziś efektywne zarządzanie grafikiem pracy w swoim biznesie!

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *