Handlowcy na grafikach: optymalizacja czasu pracy to poprawa wyników sprzedażowych

Jako manager działu sprzedaży z pewnością często zastanawiasz się co jeszcze mógłbyś zrobić, aby poprawić wyniki swojego zespołu. Rozglądasz się wtedy za nowymi szkoleniami, rozważasz zmianę systemu premiowego, aby lepiej motywował do osiągania lepszych rezultatów lub zmianę w strukturze zespołu. Zapominasz jednak, że najbardziej istotne są kwestie najbardziej podstawowe. Taką kwestią dla pracownika jest czas pracy.

Dlaczego czas pracy jest tak istotny? To jak długo pracujemy i w jakich godzinach przekłada się na całą sferę prywatną naszego życia oraz możliwość pogodzenia tych dwóch światów - życia prywatnego i zawodowego. Fakt, że nie samą pracą człowiek żyje powinien być obecnie oczywisty dla wszystkich pracodawców. Potwierdza to raport Zaniepokojony, pesymistyczny i zatroskany - spostrzeżenia z Badania Millenials’ów Deloitte 2018”. W raporcie tym elastyczny czas pracy wskazany jest jako klucz do zadowolenia pracownika. Zadowolenie pracowników przyczynia się do obniżenia rotacji w zespole, a jedynie stabilny, doświadczony zespół jest w stanie dostarczyć oczekiwane wyniki sprzedażowe.

Aby sprostać oczekiwaniom pracowników możesz zastosować w dziale tzw. ruchomy system pracy i określić przedział czasu, w jakim pracownik powinien rozpocząć pracę. Możesz ustalić taki przedział np. między godziną 8:00 a 9:00. Takie podejście jest przyjazne pracownikom, z pewnością docenią je osoby korzystające z – nie zawsze punktualnej – komunikacji publicznej, osoby pracujące w zakorkowanych miastach czy odprowadzające dzieci do przedszkoli i szkół.

Ruchomy system pracy może też przewidywać różne godziny początku i końca pracy w różne dni, zgodnie z ustalonym grafikiem pracy. Sprawdzi się szczególnie w zespołach sprzedażowych, które wykonują pracę w szerszym niż 8-godzinny przedziale czasu np. w przypadku call center czy stacjonarnych punktach sprzedaży usług czy produktów. W przypadku zmiennego zapotrzebowania na pracę w poszczególne dni (np. więcej telefonów w poniedziałek, więcej klientów w piątek popołudniu) można dodatkowo wprowadzić równoważny system czasu pracy, przewidujący różną długość zmian w poszczególne dni np. jednego dnia 10 godzin, a kolejnego 6. Przy takim podejściu do planowania czasu pracy nie zapomnij zapytać pracowników o preferowane godziny pracy, a każdorazowo przed ułożeniem grafiku pracy poproś o wskazanie godzin, jakie pracownik koniecznie musi mieć wolne w związku z prywatnymi sprawami np. wizytą u lekarza czy zajęciami na uczelni. Takie elastyczne podejście do planowania zapewni Tobie realizację celów sprzedażowych poprzez możliwie najlepsze dopasowanie liczby pracowników do ilości pracy, a Twoim pracownikom upragniony work-life balance.

Jeśli brakuje Ci rąk do pracy, to staraj się nie uzupełniać niedoborów personalnych poprzez zlecanie pracy w godzinach nadliczbowych. Mimo tego, że są dodatkowo płatne, nie są obecnie cenione przez pracowników. Zabierają bowiem czas wolny i często uniemożliwiają skuteczną regenerację. W przypadku pracowników sprzedaży, gdzie jest duży nacisk kładziony na realizację targetów, co jest czynnikiem bardzo stresogennym, zapewnienie czasu na wypoczynek jest istotne w kontekście zapobiegania wypaleniu zawodowemu.

Kwestie planowania czasu pracy, jeszcze kilka lat temu marginalizowane, w związku ze zmieniającym się światem i rekordowo niskim bezrobociem stają się obecnie kluczowe. Kto nie dba o pracowników przegrywa walkę o ich utrzymanie w firmie, jak i pozyskanie najlepszych z rynku pracy. Ten kto dostosowuje sposób zarządzania do nowych potrzeb może liczyć na zaangażowanie i lojalność zespołu, które bez wątpienia przełożą się na wyniki firmy.

W Grafiku Optymalnym pomożemy Ci wprowadzić odpowiedni dla Twojej firmy system czasu pracy. Zadbamy też o to, aby w Twojej firmie były spełnione wszystkie wymogi Kodeksu Pracy. Grafiki pracy stworzysz jednym kliknięciem. Sprawdź szczegóły naszej oferty poniżej i załóż darmowe konto próbne!

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *