Co to jest system skróconego tygodnia pracy?

Skrócony tydzień pracy to rozwiązanie, które w ostatnich latach mocno zyskuje na popularności. W tym artykule wyjaśnię, z czym wiąże się system skróconego tygodnia pracy i jak można go skutecznie wdrożyć w swojej firmie.

System skróconego tygodnia pracy – co to jest?

System skróconego tygodnia pracy zakłada wykonywanie pracy mniej niż 5 dni w tygodniu. Jednocześnie wydłuża się dobowy wymiar pracy. Nie może on być jednak dłuższy niż 12 godzin w maksymalnie 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Podstawą prawną, która mówi o systemie skróconego tygodnia pracy, jest art. 143 Kodeksu Pracy. Zgodnie z nim praca w takim systemie można zostać wprowadzona na pisemny wniosek pracownika.

Skrócony tydzień pracy stosuje z powodzeniem wiele firm. Firma Microsoft Japan wprowadziła go eksperymentalnie w 2019 roku, podnosząc produktywność zespołu o 40% i minimalizując zużycie energii elektrycznej o 23% w stosunku z poprzednim rokiem. Dwa lata później skrócony tydzień pracy dla swoich menadżerów wdrożyła amerykańska sieć Shake Shack. Pozwoliło jej to lepiej zarządzać czasem pracowników, podnieść ich zadowolenie z pracy oraz poszerzyć ilość osób zatrudnionych w firmie.

System skróconego tygodnia pracy przy zatrudnieniu na część etatu

Skrócony system czasu pracy można wdrożyć przy każdej formie zatrudnienia, bez względu na wymiar etatu. Może się on pojawić już w pierwszej umowie o pracę. Po zaakceptowaniu wniosku pracownika przez pracodawcę obie strony powinny jasno określić czas wykonywania obowiązków.

Jak organizować pracę podczas skróconego tygodnia pracy?

Zatrudnienie pracowników w systemie skróconego tygodnia pracy z perspektywy pracodawcy ma sens tylko wtedy, kiedy da się dostosować ich czas pracy do ilości pracy i zadań do wykonania. Przykładowo, jeśli chciałbyś zatrudnić osobę w systemie skróconego tygodnia pracy na 4 dni w tygodniu po 10 godzin, a nie masz zadań jakie mógłby pracownik wykonać w 9-tej i 10-tej godzinie pracy, to byłoby pozbawione sensu.

Jeśli możliwe jest wpasowanie godzin pracy przy skróconym tygodniu do ilości pracy to warto się na to zdecydować. Może to podnieść satysfakcję z pracy zatrudnionych, poprawić ich balans między życiem prywatnym a zawodowym, lepiej godzić pracę z rodzicielstwem czy ograniczyć koszt dojazdu do pracy.

Analizując wskaźniki wydajności, można ocenić, czy system skróconego tygodnia pracy przynosi korzyści czy straty. Nieocenionym w trakcie wprowadzania zmian organizacyjnych w przedsiębiorstwie okazuje się często wykorzystanie dedykowanego oprogramowania.

W skutecznym zarządzaniu pracownikami w systemie skróconego tygodnia pracy i nie tylko pomaga system online Grafik Optymalny. Automatycznie tworzy grafiki pracy i pomaga zarządzać urlopami w firmach zatrudniających pracowników w różnych systemach czasu pracy. Już teraz przekonaj się, jak może wesprzeć Twoją firmę!

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *