Wykorzystany urlop i co dalej?

Za nami sezon wakacyjny, a z nim także większość wniosków urlopowych. Nie wszyscy pracownicy decydują się jednak na wypoczynek w okresie letnim i wolą wykorzystać go w innych miesiącach. Jeszcze inni, tak dysponują pulą dni urlopowych, że pozbawiają się dnia wolnego od pracy w nagłych wypadkach. Co wtedy?

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, a jego wymiar uzależniony jest od stażu pracy.
Dostępnych dni urlopowych powinno wystarczyć na wypoczynek w trakcie roku. Bywa, że pracownicy nieumiejętnie planują swój urlop i cała dostępna pula zostaje wykorzystana w trakcie roku, a osoba potrzebuje dnia wolnego od pracy. Co powinien zrobić pracownik, a co pracodawca jeżeli dojdzie do takiej sytuacji? W poniższym artykule przedstawimy Ci dostępne rozwiązania.

Urlop bezpłatny

Jeżeli pracownik wykorzystał wszystkie dni urlopu, może zwrócić się z prośbą o udzielenie urlopu bezpłatnego. Wniosek urlopowy w tym przypadku nie musi być uargumentowany konkretną przyczyną, bowiem urlop bezpłatny jest po prostu przerwą w wykonywaniu obowiązków. Prawa pracodawcy i pracownika zostają na ten okres zawieszone. Jak sama nazwa wskazuje, za czas urlopu bezpłatnego pracownik nie pobiera wynagrodzenia, a także okres ten nie jest wliczany do jego stażu pracy.

Co ważne, z propozycją urlopu bezpłatnego nie może wyjść pracodawca. Inicjatywa musi pojawić się po stronie pracownika, który powinien poinformować o tym fakcie pracodawcę, poprzez złożenie pisemnego wniosku. 

Kodeks Pracy nie definiuje maksymalnej długości urlopu bezpłatnego, więc może być udzielony na kilka dni, a nawet lat. Jeżeli jednak urlop bezpłatny trwa dłużej niż 3 miesiące, zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą z istotnych powodów wystosować odwołanie tego urlopu. Pracownik, który zakończył urlop bezpłatny, musi zostać przyjęty z powrotem do pracy. Jeżeli jednak po określonym okresie, zatrudniony nie stawi się w zakładzie pracy - może zostać zwolniony dyscyplinarnie. Wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, planując harmonogram czasu pracy, stanowi nie lada wyzwanie dla pracodawcy. Sprawdź, jak z tym zagadnieniem poradziła sobie firma North Food.

Uwaga!

  • Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu bezpłatnego, przez podania przyczyny swojej decyzji. 
  • Podczas urlopu bezpłatnego pracownikowi nie przysługują prawa socjalne ani pracownicze, więc np. za okres zwolnienia lekarskiego wynagrodzenie nie będzie przysługiwało. 
  • Urlop wypoczynkowy ulega proporcjonalnemu obniżeniu, jeśli pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym dłużej niż 30 dni.

Poznaj przyczynę absencji

Gdy Twój pracownik wnioskuje o urlop bezpłatny, warto przyjrzeć się przyczynie. Mogą być to sprawy prywatne lub inne poważne powody. Kluczem w tym przypadku będzie rozmowa z pracownikiem. Jeśli będzie on zdeterminowany, a nie otrzyma zgody na urlop bezpłatny, może "uciec" na zwolnienie lekarskie lub w skrajnych przypadkach zwolnić się z pracy. 

Jeśli praca w Twojej firmie wykonywana jest 7 dni w tygodniu, spróbuj zaplanować grafik czasu pracy w taki sposób, aby udzielić pracownikowi możliwie jak najwięcej dni wolnych pod rząd. Istnieje duża szansa, że zaplanowany w ten sposób harmonogram będzie satysfakcjonujący dla pracownika. Ilość skumulowanych dni wolnych będzie wystarczająca i urlop nie będzie potrzebny. Pamiętaj jednak, aby praca zaplanowana była w zgodzie z przepisami i zachowane były okresy odpoczynku. Przekonaj się na przykładzie Flying Tiger Kopenhagen, jak sprawne planowanie czasu pracy przekłada się na zadowolenie pracowników.

Urlop okolicznościowy

Spora grupa pracowników nie zna swoich praw. Jeśli więc Twój pracownik potrzebuje dodatkowych dni wolnych, zapytaj o okoliczności takiej prośby. Istnieje prawdopodobieństwo, że mógłbyś udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego, który okazałaby się rozwiązaniem jego problemu.  Więcej informacji na temat wydarzeń, które pozwalają Ci na udzielenie tego rodzaju urlopu, znajdziesz w artykule na naszym blogu poświęconym zasadom urlopów okolicznościowych.

Urlop na poczet kolejnego roku

Niestety pracownik nie może wykorzystać urlopu, który przysługuje mu na kolejny rok kalendarzowy, ponieważ nie nabył do niego prawa. Kodeks Pracy nie dopuszcza takiej opcji. Pracodawca, który udzieliłby wolnego na poczet puli przyszłorocznej, złamałby tym samym prawo.

Na naszym blogu, pojawiło się wiele artykułów o tematyce urlopowej. Jeśli jesteś nią zainteresowany, zapraszamy do lektury

Dlaczego to tak ważne?

Kwestia urlopów to często kwestia relacji z personelem. Warto zapoznać się z możliwościami rozwiązania problemu, gdy pracownik potrzebuje wolnego, a wykorzystał już pulę dni urlopowych. Zadowolenie pracowników przekłada się nie tylko na dobrą atmosferę w zespole, ale także na efektywność pracy. Dobrze zaplanowany grafik pracy, to jednak nie tylko kwestia urlopów. Poznaj 19 zasad właściwie ułożonego harmonogramu pracy.

Grafik Optymalny, to profesjonalne narzędzie, dzięki któremu zaplanujesz urlopy, ale również stworzyć optymalne grafiki pracy. Grafik Optymalny realnie wpłynie na Twoją codzienną pracę i pomoże Ci tworzyć dobre grafiki, które są zgodne z budżetem i założeniami Twojej firmy. Pod tym linkiem zapoznasz się z materiałami medialnymi na temat programu. Jak działa Grafik Optymalny? Szczegóły poniżej! Jeśli chcesz porozmawiać z nami o wykorzystaniu programu w swojej firmie, zadzwoń pod nr 887 033 345 lub napisz na magda.sarnet@grafikoptymalny.pl.

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *