5 rzeczy, o których musisz pamiętać na początku roku 2023 

Kilka dni temu przywitaliśmy Nowy Rok. Mam nadzieję, że zamknąłeś już poprzedni i wszystkie sprawy związane z czasem pracy w roku 2022 zostały uporządkowane. Jest kilka czynności, które warto sobie wpisać na listę to do związane z rozpoczęciem nowego roku.  Jakie są to czynności dowiesz się z poniższego artykułu.  

1. Naliczenie urlopów 

Naliczanie urlopu wypoczynkowego jest jedną z pierwszych czynności jaką powinieneś wykonać w tym roku. Bez informacji o ilości dostępnych godzin urlopu łącznie, tj. urlopu zaległego z roku poprzedniego i bieżącego ciężko będzie zapanować nad absencjami. Liczba godzin urlopu zaległego jest szczególnie istotna, ponieważ czas na jego wykorzystanie jest ograniczony to końca września roku. Zweryfikuj więc ilość godzin tego urlopu i wraz z informacją na temat ilości urlopu bieżącego przekaż pracownikom jak i managerom, aby mogli uwzględnić je w planach urlopowych.

W programie Grafik Optymalny nie będziesz musiał obliczać stanu urlopu, program zrobi to za Ciebie. 

2. Sekwencja grafiku w przypadku pracy w brygadach 

Jeśli w Twojej firmie praca odbywa się w systemie brygadowym, to już na początku roku musisz określić sekwencję pracy. Jej ustalenie jest kluczowe w aspekcie zachowania zgodności z zasadami Kodeksu Pracy oraz w aspekcie operacyjnym tj. zapewnienia właściwej obsady.  

3. Plany urlopowe 

Jak wspomniałam wcześniej, kluczowym elementem związanym czasem pracy jest prawidłowe naliczenie urlopów wypoczynkowych. Aby mieć pewność, że nie zabraknie Ci rąk do pracy, najpóźniej wraz z początkiem roku rozpocznij przygotowanie planu urlopowego. Zbierz od wszystkich swoich pracowników deklaracje dotyczące wypoczynków, wskaż dni, kiedy wnioskowanie o urlop wypoczynkowe będzie niemożliwe ze względu na specyfikę pracy i nanieś zebrane informację do grafiku urlopów.  

Widok planu urlopów w Systemie Grafik Optymalny. W tym systemie stworzysz plan urlopów w prosty i intuicyjny sposób. 

4. Przygotowanie firmy na zmiany w Kodeksie Pracy  

Aby twoja firma działała zgodnie z przepisami jako rutynę na początku roku ustal rozeznanie się w planowanych zmianach w Kodeksie Pracy. W tym roku zmiany będą dotyczyć przede wszystkim uregulowania pracy zdalnej. Będą one wpływały na jej organizację, więc niezbędne będzie zaimplementowanie nowych zasad i zaznajomienie z nimi pracowników. Konieczne będą również zmiany w regulaminie pracy, jeśli jest on stosowany w firmie. Na ten moment przewiduje się, że zmiany wejdą w życie 1.03.2023, więc czasu na zaznajomienie się z nimi i przygotowanie firmy jest mało. 

5. Założenie konta w GO 

Nowy rok kalendarzowy to także doskonała okazja do tego, aby zoptymalizować i usprawnić procesy związane z planowaniem i rozliczaniem czasu pracy w firmie. Można to zrobić chociażby poprzez wdrożenie do firmy dedykowanego narzędzia, takiego jak program Grafik Optymalny. System przede wszystkim usprawni proces tworzenia grafików pracy oraz rozliczenia czasu pracy, zadba też o zgodność z przepisami. Pozwoli Ci to zaoszczędzić cenne godziny, które możesz poświęcić na inne czynności, związane bezpośrednio z generowaniem przychodu w Twojej firmie. Poza tworzeniem harmonogramów, kluczowym elementów dla każdego planisty jest ewidencjonowanie urlopów wypoczynkowych pracowników. W Grafiku Optymalnym będziesz mógł także stworzyć plan urlopowy czy elektronicznie zaakceptować wniosek o urlop, a pracownicy na bieżąco będę mogli zweryfikować liczbę pozostałych im godzin urlopu do wykorzystania.  

Grafik Optymalny umożliwi Ci także zaimportowanie danych o czasie pracy systemu kadrowo-płacowego.  

Początek roku to najlepszy moment, aby rozpocząć optymalizować koszty w Twojej firmie, dlatego wypróbuj Grafik Optymalny przez 30 dni za darmo i sprawdź wszystkie możliwości programu do grafików pracy, rozliczenia i ewidencjonowania czasu pracy. 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.