3 rzeczy, o których musisz pamiętać na koniec roku w aspekcie czasu pracy

 Przywitaliśmy właśnie Nowy Rok, co oznacza pożegnanie z poprzednim. W aspekcie czasu pracy oznacza to ostatnie porządki i podsumowania. Istotne jest zadbanie o to, by już do niego nie wracać będąc pewnym, że wszystkie sprawy są zamknięte. 

 Uporządkowanie starych spraw pozwoli Ci szybko i płynnie przejść do czynności związanych z czasem pracy w Nowym Roku. W poniższym artykule podpowiadam, o jakich istotnych trzech rzeczach nie możesz zapomnieć i dlaczego. Miłej lektury!

1. Udzielenie urlopu wypoczynkowego za rok ubiegły 

Po zakończeniu roku warto zweryfikować ilości godzin pozostałego do wykorzystania urlopu wypoczynkowego Twoich pracowników i w miarę możliwości niezwłocznie rozdysponować zaległe godziny urlopowe. Czas na jego wykorzystanie jest co prawda do 30 września roku następnego, ale nie warto zwlekać. W większości branż początek roku to okres nieco luźniejszy, tym samym sprzyjający udzieleniu urlopu. 

2. Rozliczenie ostatniego okresu rozliczeniowego

Kolejną czynnością, o której musisz teraz pamiętać jest rozliczenie ostatniego okresu rozliczeniowego. Zadanie to jest wyjątkowo trudne wtedy, kiedy okres rozliczeniowy wynosi 12 miesięcy. Trzeba bowiem zliczyć wszystkie powstałe godziny nadliczbowe oraz zweryfikować jaka ich ilość została skompensowana czasem wolnym. Moja rada - prowadź grafiki czasu pracy w systemie jak Grafik Optymalny, a rozliczenie zrobi się samo. 

 

Jeden z widoków w systemie Grafik Optymalny pokazujący rozliczenie czasu pracy, m.in. ilość nadgodzin, kompensat, godzin nocnych. 

3. Sprawdzenie dokumentacji pracowniczej  

Aby mieć ubiegły rok zamknięty, warto też sprawdzić kompletność dokumentacji związanej z czasem pracy za cały rok: kart ewidencji, kompletu wniosków np. o urlop czy rozliczenie nadgodzin czasem wolnym, list obecności czy innych dokumentów potrzebnych w razie kontroli z PIP lub sporu z pracownikiem dotyczącego czasu pracy. Ten krok muszą wykonać jedynie te firmy, które działają analogowo tj. wnioskowanie odbywa się na papierze, a uzupełnienie kart ewidencji Kadry wykonują ręcznie. Moja rada również w tym przypadku – wejście na stronę grafikoptymalny.pl i założenie tam konta firmy. Dzięki temu w tym roku sprawdzenie dokumentacji wykonasz po raz ostatni, a w kolejnym wszystko będziesz miał cyfrowo, online i automatycznie. 

Jeśli te trzy czynności masz odhaczone, to możesz śmiało wejść w rok 2023. Warto je wykonać jak najszybciej, bo niebawem będziesz miał sporo dodatkowych zadań związanych ze zmianami w Kodeksie Pracy. Tak jak pisałam, aby ułatwić sobie życie i oszczędzić czasu w przyszłości załóż konto firmy w Grafiku Optymalnym. Ten system zautomatyzuje czynności związane z czasem pracy, nie tylko te związane z zakończeniem roku. 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.