Grafiki pracy na 2022 rok: ważne wskazówki

Jeśli stworzyłeś już ostatni w roku 2021, grudniowy grafik, czas zacząć myśleć o tym co Cię czeka w roku nadchodzącym. Przymierzając się, chociażby do tworzenia planów urlopowych, wiedza dotycząca długich weekendów, dni wolnych od pracy czy zmian w prawie związanych z czasem pracy będzie dla Ciebie szczególnie istotna. W tym artykule postanowiłam zebrać wszystkie ważne informacje, aby ułatwić Ci tworzenie grafików pracy na rok 2022.

Wymiar czasu pracy na rok 2022

W 2022 roku wymiar czasu pracy w sumie wynosi 2008 godzin, czyli 251 dni pracujących. Najbardziej pracowitym miesiącem będzie marzec. Pracownicy, którzy są zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin, będą mieli do przepracowania aż 23 dni, co daje 184 godziny pracy. 

Miesięczne normy czasu pracy na rok 2022 dla poszczególnych wymiarów etatów:

Normy czasu pracy na rok 2022 dla poszczególnych wymiarów etatów w kwartalnym okresie rozliczeniowym: 


Z poziomu grafiku zobaczysz czy nie zaplanowałeś zbyt dużo godzin lub dni roboczych w stosunku do normy.

Dni świąteczne w roku 2022

Dni świąteczne określone są w ustawie o dniach wolnych od pracy. Są to: 

 • 1 stycznia 2022 r. (sobota) – Nowy Rok,
 • 6 stycznia 2022 r. (czwartek) – Święto Trzech Króli,
 • 18 kwietnia 2022 r. (poniedziałek) – drugi dzień Wielkiej Nocy,
 • 3 maja 2022 r. (wtorek) – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 • 16 czerwca 2022 r. (czwartek) – dzień Bożego Ciała,
 • 15 sierpnia 2022 r. (poniedziałek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada 2022 r. (wtorek) – Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada 2022 r. (piątek) – Narodowe Święto Niepodległości,
 • 26 grudnia 2022 r. (poniedziałek) – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Jeśli chcesz zaplanować pracę w dni świąteczne, musisz spełnić kilka warunków. Tworzenie harmonogramu pracy na takie dni dozwolone jest jeśli działalność, jaką prowadzisz, związana jest z prowadzeniem akcji ratowniczej, gdy praca odbywa się w ruchu ciągłym lub gdy czynności związane z pracą w dzień świąteczny zapewniają codzienne potrzeby ludności. 

Jeśli pracownik wykonuje pracę w święta, to musisz mu za to dać dodatkowy dzień wolny. Taki dzień musi być udzielony w ciągu 6 dni, poprzedzających takie święto albo następują po nim. Jeśli niemożliwe jest udzielenie dnia wolnego w tym terminie, pracownik może wykorzystać dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. W przypadku braku możliwości wykorzystania dnia wolnego przez pracownika musisz wypłacić takiemu mu dodatek do wynagrodzenia płatny 100% za każdą przepracowaną godzinę

Nowy rok i Święto Trzech Króli: 

Nowy rok przypada w 2022 roku na sobotę, co upoważnia każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę do odebrania dnia wolnego w trakcie trwania okresu rozliczeniowego. Kilka dni po nowym roku obchodzić będziemy Święto trzech Króli, które w nadchodzącym roku przypada na czwartek. Taki układ kalendarza pozwoli na przedłużenie weekendu poprzez zawnioskowanie o urlop wypoczynkowy do 06.01, a dodatkowy dzień wolny za Nowy Rok możesz odebrać w dniu 07.01. Zyskasz tym sposobem w sumie aż 9 dni wolnego. 

Wielkanoc:

Wielkanoc w tym roku przypada na 17 i 18 kwietnia, jak co roku mamy wydłużony weekend o jeden dzień.

Majówka: 

Weekend majowy w tym roku przypada na niedzielę (01.05) i wtorek (03.05). Nie jest to najkorzystniejszy układ kalendarza, ale mamy na to rozwiązanie. Jeśli chcesz skorzystać z przedłużonego weekendu, możesz wykorzystać jeden dzień urlopu i wziąć wolne na 02.05. Takim sposobem wykorzystując tylko jeden dzień ze swojego wymiaru urlopu wypoczynkowego, będziesz mieć aż 5 dni wolnych, a to już sprawia, że warto rozważyć krótki wyjazd za miasto. 

Długi weekend czerwcowy: 

Sytuacja z weekendem czerwcowym nie wygląda już tak korzystnie jak w przypadku majówki. Boże Ciało przypada w roku 2022 na czwartek, a to oznacza, że jego przedłużenie wiąże się z koniecznością wzięcia urlopu i w sumie zapewnia 4 dni odpoczynku. 

Długi weekend sierpniowy: 

Święto które obchodzimy 15 sierpnia, w roku 2022 wypada w poniedziałek, a co za tym idzie, przedłuża weekend o jeden dzień.

Boże Narodzenie

W roku 2022 układ kalendarza spowoduje, że święta Bożego Narodzenia przypadną kolejno na niedzielę i poniedziałek. Oznacza to, że na ewentualne przygotowania do świąt czy przedłużenie spotkań w rodzinnej atmosferze będziemy musieli złożyć wniosek o urlop. 

Święta zwyczajowe

Branża związana z handlem szczególnie powinna zwrócić uwagę na święta zwyczajowe przypadające w 2022 roku. Przyczyniają się bowiem do zwiększenia ruchu w sklepach stacjonarnych czy zamówień w e-sklepach, a co za tym idzie — do zwiększenia przychodu. Bez odpowiedniej liczby pracowników w grafiku pracy w tym okresie możesz tych okazji nie wykorzystać w pełni, bo klienci, widząc kolejki czy nie mogąc doczekać się obsługi, po prostu zrezygnują.

W tym roku lista świąt zwyczajowych wygląda następująco: 

 • Styczeń: 21 stycznia, 22 stycznia — Dzień Babci i Dziadka
 • Luty: 14 lutego — Walentynki
 • Marzec: 8 marca — Dzień Kobiet
 • Czerwiec: 1 czerwca — Dzień Dziecka, 23 czerwca — Dzień Ojca
 • Grudzień: 6 grudnia — Mikołajki

Pamiętaj o zapisaniu tych dat w kalendarzu także wtedy, kiedy planujesz grafiki pracy dla kin, kwiaciarni, restauracji. Zaplanuj w te dni mocniejszą obsadę, bo klienci z pewnością będą chcieli celebrować te okoliczności. 

Święta wypadające w sobotę w roku 2022

W nadchodzącym roku czeka nas jedno święto przypadające w sobotę i będzie to 01.01. Jako pracodawca jesteś zobowiązany do udzielenia pracownikowi dodatkowego dnia wolnego w ciągu danego okresu rozliczeniowego z tytuły tego święta. W praktyce dnia wolnego możesz  udzielić  wszystkim pracownikom w tym samym czasie, jednak nie jest to wymogiem.  W przypadku branż takich jak handel, gastronomia czy hotelarstwo niemożliwe jest zamknięcie obiektu na cały dzień, dlatego udziel wolnego w różnych terminach po wcześniejszym ustaleniu tego z pracownikami. 

Urlopy w roku 2022   

Długie weekendy to często okres, na który do osoby planującej grafiki czasu pracy trafia najwięcej wniosków urlopowych oraz trudnych do uwzględnienia próśb grafikowych. Zaakceptowanie ich wszystkich jest zazwyczaj prawie niemożliwe. Aby nie doprowadzić do konfliktów między pracownikami, zaplanować wszystkim sprawiedliwie grafik pracy, a jednocześnie zadbać o zapewnienie prawidłowego funkcjonowania firmy najlepiej już przed rozpoczęciem roku ustalić warunki wnioskowania o urlop w długie weekendy.

Rekomenduję, aby jasno zaznaczyć, ile osób może wnioskować o urlop w tym samym terminie oraz ustalić sprawiedliwe zasady np.: pracownik, który ma wolne w majówkę, w  kolejny długi weekend powinien przyjść do pracy. O tym jak podejść do planowania urlopów na długie weekendy, ale nie tylko przeczytasz w tym artykule.

Unikniesz zbędnej papierologii dzięki prostemu e-obiegowi wniosków urlopowych — pracownik składa wniosek do akceptacji przełożonego w systemie. Nie ma możliwości, aby zawnioskował o udzielenie większej liczby dni urlopu, niż mu pozostało do wykorzystania.

Jeśli prowadzisz biznes w miejscowościach turystycznych — hotel czy restaurację to pamiętaj, aby zaplanować na ten czas mocniejsze obsady. Każdy klient doceni szybki czas obsługi i być może dzięki temu pozostawi pozytywną opinię w internecie, która może wpłynąć na wybór Twojego hotelu przyszłych gości.

Branża handlu również może na kilka dni przed rozpoczęciem długiego weekendu spodziewać się oblężenia. Klienci bowiem będą chcieli uzupełnić garderobę, a także…lodówki. Te dni będą z pewnością intensywne dla całego zespołu, dlatego zadbaj o to, aby wszystkie ręce były w tym czasie na pokładzie. 

Niedziele niehandlowe i zaostrzenie zakazu handlu

Ustawa związana z zakazem handlu nie zmieni się w przyszłym roku i wciąż będzie obowiązywała. Wyjątkiem będzie jedynie 7 niedziel w całym roku. Planowanie pracy w niedziele możliwe będzie jedynie: 30 stycznia, 10 i 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, oraz 11 i 18 grudnia. 

Mimo braku zmian w obowiązywaniu niedzieli bez handlu pojawiła się istotna aktualizacja. W październiku 2021 roku prezydent podpisał nowelizację ustawy zakazu handlu w niedzielę. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 lutego 2022 i mają ograniczyć przede wszystkim metodę obchodzenia ustawy na tzw. placówkę pocztową. Zgodnie z zaostrzeniem przepisów sklepy będą mogły być otwarte w niedziele niehandlowe tylko wtedy, kiedy uzyskują przynajmniej 40 proc. przychodów z usług pocztowych. Jeśli zatem prowadzisz sklep spożywczy i zarabiasz głównie na sprzedaży jedzenia i napojów, to nie twórz grafiku pracy na niedziele.

Sytuacja nie dotknie właścicieli sklepów działających na zasadzie franczyzy. Podpisania umowy franczyzowej z właścicielami danej firmy sprawia, że przedsiębiorca staje się właścicielem punktu, a więc co do zasady sam może stanąć za ladą w niedzielę i otworzyć swoją placówkę

Zaostrzenie ustawy o zakazie handlu może spowodować, że miejsca takie jak kina, restauracje czy parki rozrywki będą bardziej oblegane. Jeśli prowadzisz taki biznes, to oznacza, że będziesz w tym czasie potrzebować większej ilości pracowników na zmianie, aby móc obsłużyć sprawnie wszystkich klientów.

Płaca minimalna w roku 2022: 

Jedną z istotniejszych zmian, jakie zajdą w roku 2022 roku, jest zwiększenie płacy minimalnej. W związku z tą zmianą pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę na pełen etat wynagrodzenie wzrośnie o 210 zł brutto i wyniesie 3010 zł. Podwyżki będą obowiązywać już od 1 stycznia, dlatego pracodawcy oferujący wynagrodzenie minimalne powinni zaktualizować umowy obecnych pracowników, a także umiejętnie planować grafik, aby uniknąć zbędnych kosztów związanych z obsadzaniem pracowników w czasie, kiedy nie ma takiej potrzeby. Sensowne planowanie czasu pracy i właściwe założenia co do zapotrzebowania na pracę w poszczególnych godzinach i dniach pomogą Ci też uniknąć kosztownych nadgodzin.

W Grafiku Optymalnym wprowadzisz dane warunków zatrudnienia pracownika jak okres typ umowy, okres jej obowiązywania oraz wynagrodzenie. Na podstawie tych informacji oraz grafiku system wyliczy prognozę kosztów pracy w Twojej firmie.

Podsumowanie

Pamiętaj o powyższych aspektach wpływających na grafiki pracy w roku 2022 oraz o umiejętnym planowaniu grafików pracy, które pozwolą uniknąć dodatkowych kosztów związanych ze zbyt dużą obsadą w czasie kiedy nie jest to wymagane. Nie zapomnij także o zgodności z zasadami Kodeksu Pracy. Ich nieprzestrzegane może negatywnie wpływać na postrzeganie firmy, a także przysporzyć Ci sporych nieprzyjemności w przypadku kontroli z PIP. 

Grafik Optymalny to narzędzie pozwalające na tworzenie grafików czasu pracy zgodnie z przepisami. Program uwzględnia aktualne wytyczne Kodeksu Pracy tj. normy, święta, okresy odpoczynku itd. Dodatkowo zaplanujesz urlopy pracowników w taki sposób, aby nie brakło Ci rąk do pracy, a także unikniesz zbędnej papierologii dzięki prostemu e-obiegowi wniosków urlopowych. Skorzystaj z bezpłatnego 30-dniowego dostępu do Grafiku Optymalnego i stwórz swój pierwszy grafik. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *